DOLAR 8,36820.08%
EURO 10,23540.13%
ALTIN 501,78-0,07
BITCOIN 344760-7,62%
İstanbul
21°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Burun Tıkanıklığı Kalp Çarpıntısı Yapar Mı?

ABONE OL
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Günlük yaşamda sıklıkla karşılaşılan rahatsızlıklar arasında yer alan burun tıkanıklığı kalp çarpıntısı yapmaktadır. Yapılan araştırmalara göre burun tıkanıklığının kalp krizine yol açabileceği belirtilmektedir. Genel olarak burun tıkanıklığı nedeniyle ortaya çıkan horlama, kalbin atış ritmini değiştirmekte ve kalp çalışmasını düzensiz hale getirmektedir. Bu durum kalp çarpıntısını tetiklemekte ve rahatsızlık verici bir hal ortaya çıkmaktadır.

Soğuk havaların gelmesiyle birlikte üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış görülmekte ve burun tıkanıklığı şikâyeti yaygınlaşmaktadır. Aynı zamanda akciğer üzerinde de etki yapan tıkanıklık kalp krizi riskini daha da artırmaktadır. Burun tıkanıklığı vücut sistemi üzerinde ciddi etkiler meydana getirmektedir.

Burun Tıkanıklığı ve Kalp Çarpıntısı Nedenleri

Burun tıkanıklığı kalp çarpıntısını tetikleyen bir durum olarak belirtilir. Buna göre burun tıkanıklığına yol açan faktörlere bakıldığında en başta olumsuz alışkanlıklar gelmektedir. Sigara içmek ya da sigara dumanına maruz kalmak tıkanıklık oluşumunu tetiklemektedir. Aynı zamanda kirli, tozlu ve zararlı maddelerin olduğu ortamlarda bulunmak burun tıkanıklığına sebep olmakta ve bu da kalp çarpıntısına yol açmaktadır.

Alerjik faktörler burun tıkanıklığına sebebiyet vererek kalp çarpıntısı yapmaktadır. Hayvan tüyleri, bahar aylarının gelmesiyle ortaya çıkan polenler, nemli ortamda görülen küfler alerjik durumlardır ve burun tıkanıklığı kalp çarpıntısı nedenleri arasındadır. Gerekli tedavi yapılmadığı takdirde alerjik durum ilerleyerek ciddi dereceli kalp çarpıntısına yol açmaktadır.

Burun Tıkanıklığı Kalp Çarpıntısı

Burun tıkanıklığı vücut üzerinde çeşitli olumsuz etkiler meydana getirmektedir. Bunlar arasında kalp çarpıntısı ilk sırada yer almaktadır. Kalp çarpıntısına ek olarak horlama, uyku apnesi, kalp krizi gibi durumlar da görülmektedir. Özellikle uyku apnesi zamanında tedavi edilmediğinde vücuda ciddi zararlar vermekte, kalp ile ilgili hastalıkların oluşumunu tetiklemektedir. Dolayısıyla burun tıkanıklığı meydana geldiğinde vücuda zarar vermemesi açısından erken tedavi edilmesi önem taşımaktadır.

Tıkanıklık uyku kalitesini düşürmekte, yetersiz uyku kişinin günlük yaşamını olumsuz etkilemekte ve çabuk yorulmasına sebep olmaktadır. Bunun sonucunda hastalarda nefes darlığı, efor sarf ederken tıkanma gibi haller meydana gelmekte ve bu da kalp çarpıntısını, kalp krizini tetiklemektedir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.