DOLAR 8,36840.06%
EURO 10,23420.11%
ALTIN 502,120,00
BITCOIN 340726-8,93%
İstanbul
19°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Varis Hastalığı ve Belirtileri

Varis Hastalığı ve Belirtileri

Varis, çoğu kişide görülen bir hastalıktır. Pek önemsenmese de varis, tedavi edilmezse, hayatta aksamalara yol açabilecek farklı hastalıklara sebep olabilmektedir.

ABONE OL
Nisan 23, 2021 10:21
Varis Hastalığı ve Belirtileri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Varis, çoğu kişide görülen bir hastalıktır. Pek önemsenmese de varis, tedavi edilmezse, hayatta aksamalara yol açabilecek farklı hastalıklara sebep olabilmektedir. Varis hastalığı, önceleri açık ameliyat yöntemiyle tedavi edilebilirken, günümüzde modern cihaz ve tekniklerle ameliyatsız ve ağrısız bir şekilde tedavi edilmektedir.

VARİS BELİRTİLERİ

l Varis, damarlarda pıhtılaşmaya sebep olduğu için ilk başta kötü bir görünüm ortaya çıkarmaktadır.

l Ağrı, varisin sebep olduğu diğer bir rahatsızlıktır.

l Yorgunluk ve şişlik, hastalığın ilerlediği dönemlerde daha fazla kendini gösteren etkenlerdir.

l Yara, eğer varis ilk dönemlerde tedavi edilmesze, ilerleyen dönemlerde ayaklarda ve bacaklarda yara oluşmasına sebep olmaktadır.

 VARİS NEDENLERİ

l -Varisin temel nedeni, uzun süre ayakta kalmaya bağlı yorgunluktur.

l -Uzun süre oturularak çalışıldığı zaman da, kan dolaşımı yeterli şekilde sağlanamadığı için varis oluşmaktadır.

l -Günümüzde en çok görülen hastalıklardan birisi olan obezite, varis oluşumuna sebep olmaktadır. Aşırı kilo, damarlarda kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde yapılmasını engellediği için varis oluşmaktadır.

l -Genetik sebepler, hamilelik ve menopoz dönemleri de varis oluşumuna sebep olabilecek diğer etkenlerdir.

VARİS TEDAVİSİ

-Varis, ilk başta, derecesi belirlenerek tedaviye başlanacak bir hastalık türüdür. Hastalığın ilk dönemlerinde genellikle fizik tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Fizik tedavi merkezlerinde uygulanan egzersizler, evde de yapılan basit egzersizlerle devam ettirilmektedir. Varis çorabı kullanmak da bu dönemde tedaviyi destekleyici niteliktedir.

-Hastalığın daha ilerlemiş olanları ise profesyonel tedavi gerektirmektedir. Lazer tedavisi bu tedavi yöntemlerinden bir tanesidir ve en çok uygulanan yöntemdir. Lazerle tedavi yöntemi, ağrısız ve ameliyatsız bir yöntem olduğu için hasta, tedavi sırasında uyanık kalabilmektedir. Ultrason ile varisli damarın tespit edilip enjeksiyon yöntemiyle tedavi edilmesine dayanan lazer, son yıllarda varis tedavisinde en çok uygulanan tekniktir.

 -Köpük tedavisi: Bu tedavi yöntemi, son yıllarda geliştirilmiştir. Tedavi süreci ve iyileşme süreci oldukça kısa sürmektedir. Tedavi için özel bir ilacın köpürtülüp damara enjekte edilmesi şeklinde uygulanmaktadır. Oldukça etkili bir yöntemdir.

 – Skleroterapi yöntemi: Köpük tedavisine benzemektedir. Tek farkı, aynı ilacın köpürtülmeden damara uygulanmasıdır. Ancak, varis hastalığının türüne ve derecesine göre uygulanır. Yani her varis hastasına skleroterapi tekniği uygulanmaz.

– Buhar tedavisi: Bu tedavi tekniği, varisli damara buhar uygulanmasıdır. Buharın ısısı oldukça yüksektir. Kolay ve ağrısız bir yöntemdir.

 -Radyofrekansla varis tedavisi: Diğer yöntemlere göre biraz daha ağrılı bir yöntem olmasına rağmen, ameliyatla varis tedavisine alternatif bir seçenektir. Genişleyerek varise sebep olan toplardamarların yakılması tekniğidir. Hastaların vücut yapısı ve hastalığın derecesinne göre birtakım tahliller sonucu uygulanmaktadır.

Bahsettiğimiz bu yöntemler, varis hastalığının ameliyatsız bir şekilde tedavisi için geliştirilmiştir. Bu yöntemler, hastanın iş ve sosyal yaşamından ödün vermeyecek kadar kısa sürede iyileşmesini sağlamaktadır. Varis hastalığı, farklı bir boyut alıp ciddi hastalıklara sebep olmadan tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.