DOLAR 8,36660.02%
EURO 10,23520.08%
ALTIN 501,87-0,05
BITCOIN 345548-7,53%
İstanbul
21°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Yetişkinlerde Kalp Atış Sayısı Ne Kadar Olmalıdır?

Yetişkinlerde Kalp Atış Sayısı Ne Kadar Olmalıdır?

Yetişkinlerde kalp atış sayısı, bu kişilerin yaşına, kilosuna, duygusal hezeyanlarına ve fiziksel özelliklerine göre birçok konuda değişkenlik gösterir.

ABONE OL
Mayıs 9, 2021 13:52
Yetişkinlerde Kalp Atış Sayısı Ne Kadar Olmalıdır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yetişkinlerde kalp atış sayısı, bu kişilerin yaşına, kilosuna, duygusal hezeyanlarına ve fiziksel özelliklerine göre birçok konuda değişkenlik gösterir.

Kalp, vücuda kanı pompalarken atardamarda oluşturduğu basıncın, vücudun belirli noktalarındaki yansımasına kalp atışı ya da nabız adı verilir. Bu kalp atışı bazen artar, bazen de düşer. Bu dalgalanmaların belirli sebepleri vardır. Heyecan, korku, üzülme, sevinç, kaygı ve korku gibi durumlarda kalp atışı dalgalanmalar gösterir.

Kalp atışı ölçümü iki şekilde yapılmaktadır. Boyundan gırtlağın yan kısmındaki şah damarından ve el bileğinden ölçülür. Yetişkinlerde kalp atış sayısı 1 dakika içerisinde kaç defa attığı sayılarak bulunur. Ancak, kalp atış hızı kişiden kişiye değişir. Yaş, cinsiyet ve fiziksel özellikler bu atış sayısını etkileyen faktörlerdir. Standart olarak, dinlenme zamanı yapılan ölçümde yetişkin bir insanın kalp atış sayısı 60-80 arasıdır.

Çocuklarda bu biraz daha yüksek yani 80-100 arası olur. Bebeklerin ki ise 100-120 arasındadır. Bu değerler üzerinde ya da altında kalp atış sayısı ile karşılaşıldığında bu durum bir sorun olduğu anlamına gelmektedir.

Vücuttaki damarlar elastik bir yapıya sahiptir. Kalp kanı pompaladığı zaman damar genişler ve basınç durunca eski haline döner. Bu olay bir döngü şeklinde devam etmektedir. Nabız atışındaki ritim atışlar arasındaki sürenin eşit olduğunu göstermektedir. Bu ritmin düzenli olmaması ritim bozukluğu olduğunu gösterir.

Yetişkinlerde Kalp Atış Normal Değerleri

Yetişkinlerde nabız sayısı dakikada 60 ile 80 arasındadır. Ancak, kişilerin yaşları, boyları, duygusal durumları, kilolarından dolayı bazen 100 olur ve bu da normal kabul edilmektedir. Erkek ve kadınlarda, hava sıcaklığında, kullanılan ilaçlar, yaş, fiziksel yapı ve spor yapıp yapmamaya göre de değişkenlik gösterir.

Kadınlarda normal değer, dakikada kalp atış sayısı 60 ile 100 arası olmalıdır. Bu değerlerin altında ya da üzerinde çıkması halinde doktora danışılmalıdır. Erkeklerde normal şartlarda kalp atış sayısı 50 ile 80 arası olmalıdır. Bu değerlerin de altında ve ya üzerinde ölçülmesi sonucu doktora danışılmalıdır. Kilo, ilaçlar, egzersiz, aktivite, vücut pozisyonu, duygu durumu normal nabız değerini etkileyen faktörlerdendi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.